Bulharské vína z Dunajskej nížiny: Burgozone

Víno z vinárstva Burgozone: Skvost Dunajskej nížiny

 

Burgozone je jedným z unikátov medzi bulharskými vinárstvami. Nachádza sa na severe Bulharska v oblasti Dunajskej nížiny, čo je výnimočné oproti vinárom v Thráckej nížine, kde sa produkuje väčšina bulharských vín. Jedným z kľúčových rysov, ktorý robí Burgozone výnimočným, je jeho umiestnenie.

Vinárstvo Burgozone leží na rovnakej geografickej šírke ako údolie rieky Rhône vo Francúzsku, čo znamená podobné podnebie a pôdne podmienky. Tieto faktory spolu tvoria ideálne prostredie pre výrobu výnimočných bielych aj červených vín v Bulharsku.

Jedným z príkladov je odroda Viognier, ktorá je v tejto oblasti nezvyčajná, ale víno z nej produkované patrí medzi najlepšie na svete. To je len jeden príklad toho, ako Burgozone využíva svoje unikátne prostredie.

obrázek bulharského vinařství Chateau Burgozone

 

 

 

Rodinné vinárstvo Burgozone: Výnimočné Vína z Bulharskej Dunajskej Nížiny

Burgozone, rodinné butikové vinárstvo, bolo založené v roku 2000 s túžbou vytvoriť moderné bulharské vína. Ich filozofiou je minimalizovať použitie dubových sudov pri zrení vína, na rozdiel od tradičnej bulharskej praxe.

Vinársky majster Burgozone zdôrazňuje, že “Menej dubu je základom” pre ich výrobu. Tým dosahujú viac sviežosti a menšieho zrenia v dubových sudoch, čo umožňuje lepšie vyjadriť terroir a odrodový charakter ich vín.

Terroir: Ideálne Podmienky pre Bulharské Vína

Vinárstvo Burgozone sa nachádza na svahoch rieky Dunaj nedaleko bulharsko-rumunskej hranice pri meste Oryahovo. Toto miesto ponúka krásne výhľady na ostrov Esperanto a ideálne podmienky pre pestovanie výborných bielych aj červených vín.

Názov “Burgozone” je odvodený od starobylého rímskeho opevnenia, ktoré sa nachádza nedaleko historického rímskeho chodníka Via Istrum. Vinárstvo sa rozkladá na unikátnom vápencovom teréne o rozlohe 100 hektárov v nadmorskej výške 150-180 metrov nad morom. Táto poloha je porovnateľná s Toskánskom a južnou časťou Rhôny, čo znamená, že táto oblasť produkuje vyvážené a kvalitné hrozno.

Vinárstvo Burgozone verí, že 80 % kvality vína pochádza z viníc. Preto sa dôsledne venujú ručnému zberu hrozna a obmedzovaniu výnosov pomocou “canopy managementu” a “green harvesting” pre zabezpečenie najvyššej kvality hrozna.

Vína Burgozone: Sviežosť, Ovocnosť a Jemnosť

Burgozone sa špecializuje na minimalizáciu zásahov do výrobného procesu vína, aby zachovala odrodový charakter a terroir. Ich vína sú známe svojou sviežosťou, ovocnosťou a jemnosťou.

Ocenenia: Medzinárodné Uznávanie pre Bulharské Vína

Spoločnosť Burgozone získala množstvo medzinárodných ocenení na prestížnych súťažiach vína, vrátane prvej zlatej medaily pre Bulharsko na Concours Mondial v Bruseli. Po tejto ocenění nasledovalo ďalších 6 zlatých medailí z tejto súťaže. Burgozone je tiež prvým a jediným bulharským vinárstvom, ktoré získalo 91 bodov za biele víno v rámci ocenění Wine Enthusiast. Ich biele vína boli dvakrát vyhlásené za najlepšie biele bulharské vína na súťaži Mundus Vini v Nemecku. Víno Esperanto získalo dve zlaté medaily na súťaži Feminalises a Concours Mondial de Bruxelles. Okrem toho Burgozone získalo medaily na medzinárodných súťažiach, ako sú Canadian Selections Mondiales des Vins, Black Sea International Wine Contest, Balkan Wine Competition a naposledy na súťaži Sakura v Japonsku.

Láhve bulharského vína z kolekce Fort od Chateau Burgozone

Košík