Katarzyna Estate


Bulharské vinárstvo Katarzyna Estate bolo otvorené v roku 2006.
Od svojho založenia dokázala so svojimi červenými bulharskými vínami dobyť svet.
Na najvýznamnejších svetových súťažiach, zbierať najcennejšie medaile.
A predovšetkým získať si srdcia ľudí, ktorí na bulharské vína nemôžu zabudnúť.

Vinárstvo

Vinárstvo sa nachádza v najlepšej oblasti Bulharska pre pestovanie vína z hľadiska kvality pôdy a klímy. A to v juhovýchodnej časti Bulharska, v blízkosti gréckych a tureckých hraníc. Táto oblasť sa nazýva Trácka rovina.

Katarzyna Estate obhospodaruje 550 hektárov vlastných viníc, na ktorých pestuje Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Tempranilo, Carmenere, Mavrud, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Semillon, Viognier, Muskat Ottonel a Tramín.

Historické zaujímavosti

Okolie vinárstva je kultúrne a historicky veľmi bohatá oblasť. V blízkosti sa nachádza množstvo pamiatok antického a predantického pôvodu. Na dohľad od Katarzyna Estate sa nachádza pevnosť MEZZEK z 11. storočia, ďalej archeologické vykopávky jednej z najstarších vinic z obdobia okolo roku 3000 pred n. l. Nájdete tu aj hrobky tráckych kráľov alebo dokonca starý chrám antického pôvodu zasvätený Dionýzovi (latinsky Bacchus), bohu vína a nespútaného veselia, synovi samotného Dia.

Zaujímavosti z vinárstvu

Hlavnými enológmi vinárstva sú bratia Svilen a Ivan Kisyovci. Bratia sú dvojčatá a vo vinárstve Katarzyna Estate začali pracovať hneď po ukončení odborného vzdelania. Sú tvorcami niektorých z najznámejších bulharských vín.

Ocenenia

Len dva roky po otvorení v roku 2006 sa spoločnosť Katarzyna Estate prvýkrát zúčastnila na súťaži vín v San Franciscu, kde získala zlatú medailu za víno Contemplations Chardonnay 2006. V tom istom roku získalo víno ďalších 8 medailí z rôznych prestížnych súťaží, čím sa vinárstvo vyrovnalo najznámejším vinárskym terroirom na svete.

Nasledujú ocenenia zo súťaží ako Decanter, Mundus Vini, Syrah du Monde, Chardonnay du Monde, Vinalies Paris. Ďalej Concours Mondial Bruxelles, China Wine and Spirits Awards, International Wine & Spirit Challange a ďalších.

Robert Parker

Jedným z najväčších ocenení pre vinárstvo je 91 bodov udelených systémom Roberta Parkera za vína Katarzyna Reserve 2008 a 2009, čo ich radí do kategórie 90-95 bodov z maximálneho počtu 100 bodov. Katarzyna Estate je prvou bulharskou pivnicou, ktorej víno je na oficiálnej webovej stránke Roberta Parkera hodnotené viac ako 90 bodmi.
S viac ako 300 oceneniami je Katarzyna Estate jedným z najviac oceňovaných bulharských vinárstiev.

Vína


Vína z Katarzyna Estate si môžete pozrieť v našej ponuke. Všetky vína sú k dispozícii na zakúpenie.

Košík