Bulharské vína: tajomná a záhadná chuť z východu

Bulharské vína sú jedným z najstarších alkoholických nápojov v Európe s vlastnou jedinečnou chuťovou paletou. Každá krajina má svoju vlastnú tradíciu výroby vína. Hoci slovenské víno je ohromujúce, bulharské vína majú svoje vlastné čaro a charakter. Čím sa teda bulharské víno líši od slovenského?

Bulharské vína jedinečných odrôd a klímy

Bulharské vína Mavrud

Bulharské vína sa vyznačujú jedinečnými odrodami a podnebím. Bulharsko má ideálne klimatické podmienky na pestovanie a výrobu vína. V letných mesiacoch teploty bežne dosahujú 30 stupňov Celzia a viac, čo umožňuje vinohradom využiť celú rozmanitosť odrôd hrozna. V tejto krajine sa pestuje niekoľko zaujímavých odrôd hrozna, ktoré sa v iných vinohradníckych oblastiach nepestujú. Patria medzi ne napríklad Mavrud, Rubin, Gamza a Melnik, ktoré sa vyskytujú len v tejto časti Európy a dodávajú vínu jedinečnú chuť a vôňu.

Bohatá história bulharského vína

Bulharské vína antika

Bulharsko má dlhú a bohatú históriu pestovania vína. Víno sa tu vyrába už tisíce rokov a Bulharsko je jednou z najstarších vinárskych krajín na svete. História bulharského vína siaha až do staroveku, keď Trákovia, jeden z najstarších kmeňov, ktoré obývali územie dnešného Bulharska, pestoval prvé hrozno. Trákovia boli vinohradníkmi už pred príchodom Rimanov a aj po rímskej invázii sa vinohradníctvo v tejto oblasti udržalo.

Bulharsko je významnou vinárskou oblasťou už dlhé roky a v 19. storočí sa stalo jednou z najväčších vinárskych oblastí v Európe. V tomto období sa vynikajúce bulharské vína vyvážali do celého sveta a získali si vynikajúcu reputáciu v gastronómii. Po roku 1878, keď bolo Bulharsko oslobodené spod osmanskej nadvlády, vstúpilo bulharské vinárstvo do novej fázy rozvoja. S novými politickými a hospodárskymi vyhliadkami sa začali rozvíjať mnohé nové vinohradnícke oblasti a technológie.

Chuťový profil

 

Bulharské vína sklenička s vínem

Bulharské vína sa vyznačujú plnšou a bohatšou chuťou a často sa označujú ako “exotické”. Tieto vína ponúkajú širokú škálu chuťových profilov, od ľahkých a osviežujúcich až po ťažké a syrové. Vďaka tejto rozmanitosti si každý návštevník nájde niečo iné a svoje. Je dobré si však uvedomiť, že kvalita bulharských vín závisí od mnohých faktorov, vrátane pôdy, klímy a technológie použitej pri pestovaní a výrobe.

Košík